14.47
Українці Португалії
РеєстраціяВхід
Вітаю Вас, Гість · RSS
 
Меню
 
Категорії
Статті [75]
Релігія [19]
Рara os falante de portugês [74]
Історичний календар [12]
 
Форма входу
 
Пошук
 
Партнери
    znimky.net tamada.lviv.ua Українська Правда Ансамбль Джерельце Українці Угорщини TopUA: Український хостинг Пластовий Портал - твоя віртуальна домівка Майдан Українські традиції Спілкуйся Українською Арт-Вертеп

     

         
        Статистика

        В онлайн всього: 1
        Гостей: 1
        Користувачів: 0
        Каталог статей
        На початок » Статті » Статті

        Після Святої вечері йшли по бараках колядувати
        Споконвіку Різдво в українців асоціюється з чисто прибраною оселею, солодкими пампухами на столі, приправленою медом кутею і срібними дитячими голосами колядників за вікном.  Але у нашій непростій історії українцям доводилося зустрічати Різдво далеко від рідної домівки - у заметеній снігами повстанській криївці, в ув'язненні. Марта Цегельська, бабуся Олега Тягнибока, та Богдана Тягнибок - його мама - згадують Різдво в Сибіру, на засланні, куди сім'ю дідуся Олега Тягнибока українського священика Артемія Цегельського через відмову перейти на російське православ'я вислали на довгі 7 літ. Мамі Олега - Богдані Артемівні - було тоді 5 років.

        Богдана Тягнибок. - Післявоєнні 1949-1950 роки. Вулиця Некрасова у Львові. Ніч. Різкий стукіт в двері. Бабуся відкрила - солдати в хату. "Старуха, собірайся". Це до бабусі, якій всього 50 років. Пів години на збори. Бабуся одягала нас мовчки.   Що могла - збирала в клуночок. Банку з молоком, яке налила дітям на дорогу - солдат копнув ногою, воно розлилося у нас на очах. Нас, трьох дітей, разом з бабусею посадили на відкриту вантажівку. ...Потім була довга дорога - кілька тижнів у вагонах. Баржі. Сибір. Ліси. Ріка Об. Батьки докладали багато зусиль, щоби й на засланні ми пережили диво Різдва.

        Марта Цегельська. - Перед Різдвом ми отримували від рідних з України посилку. Це була велика коробка з фанери, густо зацвяхована, підписана хімічним олівцем. Відкривати її - ритуал.  Витягали мішечки з гречаною крупою, пшеницею, маком, горіхами, родзинками, грибами, сріблястим дощиком на ялинку. Слоїком з медом, який загортали в скатертину. Було кілька скляних бурульок і верхівка на ялинку. Потім я обмацувала рубці на полотняних мішечках і, знайшовши потрібний, порола лезом шов.  З'являвся у багато разів складений папір, списаний дрібненьким письмом.  Вістка від родини давала силу вижити і витримати важкі умови заслання.

        Богдана Тягнибок. - Різдво з мого дитинства - Свята вечеря в тайзі - стоїть перед очима, ніби це було учора. Хоча було мені 5 чи 6 років. Одна-єдина кімната. Стіл перед вікном, на який ставили пухнасту сибірську ялинку. Прикраси ми, діти, робили з бабусею. З кольорових обгорток з-під цукерок, які спеціально збирали цілий рік,  народжувалися перетягнені соломкою "гармошки". Усі четверо з бабцею ми робили паперову хатку з дахом. На дах наклеювали багато вати, яку зверху поливали силіконовим клеєм. Коли клей висихав - блистів. Що то означає. Що в Сибіру сніг був не такий пухнастий, як у нас в Україні. А був "припечений" морозом - аж зверху утворювалася блискуча кірочка.

        Після Святої вечері тато буквально виганяв нас з хати колядувати. Бо така традиція. І ми йшли від барака до барака. Люди розуміли нас і дуже тішилися. Пригощали - чим могли. Хтось давав хліб, хтось калачик.

        У родині була традиція запрошувати на Свят-вечір  чужого. В глухому "рабочому посьолку" до нас  приходили студент Богдан Жеплинський, який опісля збере рідкісні дані про українське розстріляне кобзарство. Німкеня  бабуся Шварц, яка йшла зі сусіднього поселення і приносила солодкі печені тістечка, лікар Ждан Новаківський...


        Підготувала Галина Миць


        Джерело: http://www.tiahnybok.info/


        Категорія: Статті | Добавив: ukremigrantpt (06/01/09)
        Переглядів: 1095 | Рейтинг: 0.0/0 |
        Всього коментарів: 0
        Добавляти коментарі дозволяється тільки для зареєстрованих користувачів.
        [ Реєстрація | Вхід ]

        Використання матеріалів дозволяється за умови посилання на "Українці Португалії"
        Copyright © "Українці Португалії". м. Лісабон 2007р.
        Спілка Українців в Португалії