25 грудня 1947 року в с. Медвежі на Дрогобиччині було неспокійно. До села з'їжджалися автомашини з червонопогонниками. Озброєні до зубів карателі направлялися в урочище "Над Грішнею", де знаходилася криївка, в якій діяла підпільна друкарня обласного проводу ОУН тодішньої Дрогобицької области.Створив видавничий центр Левко Грущак (псевдо "Лев"), який в обласному проводі був відповідальний за роботу з інтелігенцією. Краєзнавець Дрогобиччини Петро Сов'як у своїй публікації "Підпільна друкарня" відзначає, що Левко Грущак 1945 року створив у Дрогобичі підпільну молодіжну націоналістичну організацію "Юнак". До цього у місті вже активно діяла підпільна патріотична організація "Крути".
Молоді націоналісти з організацій "Юнак" та "Крути" займалися розповсюдженням антибільшовицьких листівок, відозв, газет, іншої літератури на теренах Дрогобиччини. Вся друкована продукція виготовлялася у підпільній друкарні в Медвежі. Головним друкарем був Михайло Гавриш, який писав сатиричні вислови на адресу сатрапа Сталіна і совітської влади. Разом з ним у друкарні працювали його товариші Микола Коваль, Петро Стецишин, Данило Мотрич. А щоб друкарня працювала без збоїв, медвежанин Євстахій Стеців, ризикуючи життям, крав з Дрогобицької обласної друкарні, де працював, різні приладдя і поставляв їх підпільникам.
Місцевий зрадник видав місце розташування криївки. Щоб енкаведисти знали, де вона знаходиться, він на санях об'їхав видолинок, порослий терням, вказавши на розташування схрону. Червонопогонники оточили криївку і запропонували підпільникам здатися. Однак у відповідь почули гімн "Ще не вмерла Україна". Молоді патріоти вибрали смерть, а перед цим знищили всі секретні документи.
Мертві тіла повстанців вороги побоялися піднімати з криївки, тож примусили зробити це місцевого жителя Миколу Матківського. Він згодом і розповів, що їхні тіла склали на підводу і відвезли в Дрогобич. Місце поховання їх і донині невідоме.
Нещодавно у Медвежі відбулося урочисте відкриття пам'ятного знака на місці геройської смерти молодих патріотів. З цієї нагоди до села прибули учасники національно-визвольних змагань, представники влади Дрогобицького району, громадсько-політичних організацій, мешканці сусідніх сіл.
Після Богослужіння у місцевій церкві медвежани і гості на чолі зі священиками з хоругвами, під державними і партійними прапорами вирушили до місця криївки, де споруджено пам'ятний знак.
Священики УГКЦ Михайло Коліщак та Михайло Гарват відслужили молебень, освятили знак. Сільський голова Степан Коваль розповів про події 60-річної давнини, відзначивши, що пам'ятний знак споруджено методом народної будови. До цього чи не найбільше спричинилися заступник сільського голови І. Мроць, голова правління ЗАТ "Медвежа Воля" М. Мацьків, депутати райради, члени КУН М. Сов'як, Т. Гентош, обранці села М. Гуняк, В. Колечко, І. Маменько, Т. Гуняк, М. Кліщ, учні 9-го класу та їхній вчитель Д. Лісовець, медвежани М. Гриник, М. Гуняк, Р. Чепіль, І. Мацьків, Т. Мисів, Л. Глех, І. Небеляк, Н. Гуняк, М. Яцуляк та інші. Слова щирої вдячности були висловлені П. Сметані, директору ДІМП "Містопроект", за допомогу в розробці ескізу пам'ятного знака, голові спостережної ради ВАТ "Дрогобицький завод автомобільних кранів", депутату облради В. Левицькому, який організував виготовлення хреста та інших металевих конструкцій знака, директору філії "Дрогобичрайавтодор" Т. Галелюці.
Зворушливим був виступ Розалії Гавриш, сестри полеглого підпільника Михайла Гавриша, яка розповіла про переслідування, яких зазнала їхня родина.
На урочистостях виступили голова Дрогобицької районної ради Л. Литвин, його заступник, член КУН В. Стецівка, голова Дрогобицької організації ВО "Свобода" О. Кінаш, які наголосили, що подвиг полеглих молодих оунівців надихатиме нинішнє покоління до активної розбудови Української держави, а стежка до пам'ятного знака не заросте травою.
Тарас МИХАЙЛІВ
м. Дрогобич
|