29 вересня ц.р. у м. Лісабон Посольством України у Португалії спільно з українською громадою було організовано і проведено колоквіум, присвячений 75-м роковинам Голодомору в Україні 1932-1933 рр.
Захід проводився у Бібліотеці-Музеї Республіки та Опору Лісабонського муніципалітету. Для участі у ньому були запрошені депутати парламенту Португалії, зокрема, члени депутатської групи дружби «Португалія-Україна», представники депутатського корпусу країни у Європарламенті, наукові та громадські діячі, учні старших класів українських суботніх шкіл.
Учасники колоквіуму, серед яких - португальський дослідник Голодомору в Україні професор Луїш Рібейру та член Наукової ради Португальського інституту міжнародних відносин Нового університету Лісабона професор Карлуш Гаспар, спираючись на вже існуючі та власні історичні дослідження сталінської тоталітарної епохи, аргументовано довели присутнім причини «жорстокої, злочинної та заздалегідь спрограмованої війни з українським селянством».
Аспірантка філологічного факультету Лісабонського університету Оксана Левкович наголосила на надзвичайній важливості для українців отримання об’єктивної оцінки трагічних подій 30-х років в Україні з боку світової громадськості заради утвердження історичної правди. Вона нагадала присутнім про існуюче звернення української громади Португалії до португальського народу, у якому міститься заклик визнати Голодомор 1932-1933 рр. геноцидом українського народу.
Сильне враження на учасників справив документальний фільм «Жнива розпачу», у якому канадськими кінодокументалістами були зібрані незаперечні докази злочинів тоталітарного режиму.
Із заключним словом до учасників колоквіуму звернувся Посол України у Португалії Ростислав Троненко, який наголосив на бажанні українського народу, згадуючи Голодомор 1932-1933 рр. в Україні, відновити історичну справедливість заради того, щоб подібні жахливі події більше ніколи не повторювалися будь-де у світі.
Посол України висловив сподівання, що доведення до португальської громадськості правди про події 1932-1933 років в Україні сприятиме визнанню Португалією цього історичного лиха геноцидом українського народу, як це було зроблено іншими країнами світу.
вересень 2007 р. Посольство України у Португалії .
|