Виявляється її слова і музику написав Роман Шухевич! Те, що Головний Командир УПА отримав у дитинстві добру музичну освіту - відомий факт. Існують фотографії, де він сидить за фортепіано, є свідчення сучасників про його добру музичну кваліфікацію. Тому відповідь Мирослава Кальби у його довготривалому інтерв'ю з читачами Майдану не є чимось незвичайним. Однак - маловідомим, і тому цінним.
Перша група, призначена до «Нахтіґаля«, коло сотні бойовиків, містилася в деревяних бараках в Криниці. Я відповідав за групу. Група провадила лиш внутрішний вишкіл. Виходити поза наші приміщення було заборонено з огляду на конспірацію. В нашій групі був Євген Білинський, Богом обдарований гарним голосом та дириґенськими здібностями, збирав братію разом і розучував з нею різні маршові та патріотичні пісні. Хлопці гарно зіспівалися, тому з приїздом до Нойгаммеру дивували всіх своїм співом, викликаючи у німаків визнання і подив, що дало привід начальству назвати наш курінь «Нахтіґаль» («Соловейко»).
Запитання чл.2. Якщо був, то хто ним керував…… ?. Відповідь: З приїздом до Нойгаммеру найшовся дириґент Петро Ґудзоватий, який отримав можливість зорганізувати гарний хор. Хор цей концертів не уряджував бо на це не було часу, та хор не був в нашій програмі. Але хлопці сходилися, радо співали самі для себе, розважались у хвилинах відпочинку. В поході на Схід ми мали нагоду розважати себе та народ піснями. Про дириґента подам це, що я подав у моїй останній книжці «ДУН в розбудові УПА»: Ґудзоватий Петро («Очеретенко», «Василь») підст. в «Нахтіґаль». ШВО. Народився 1912-го року...
Запитання чл. 3 і 4. Чи ми мали свої пісні…….? Відповідь: Мали лиш одну «Машерують добровольці, як колись ішли стрільці». А історія її така: Шухевич вболівав за те, що наші курені не мали своєї маршової пісні, на які наші попередники Усусуси були такі багаті. А це тому, що у них була «Муза», були поети, малярі, письменники, музикологи, які лиш над тим працювали. У нас їх не було, і не було навіть часу на те. Тому, як нас завернули з фронту і з поворотом привезли до Нойгаммера, до мурованих касарень, у нашому будинку, в якому замешкували старшини на другому поверсі було фортепіяно, на якому Шухевич кілька вечорів вибумкував арію і укладав слова. І тоді там зродилась наша маршова пісня (твір - слова і музика Романа Шухевмча) «Машерують добровольці».
Дописувачі дуже часто «жонґлюють» цією піснею, кажучи, що її ніби то створив Р.Купчинський в Криниці 1943-го року для нашої дивізії «Галичина» (коли ми співали її уже восени 1941-го року в Нойгаммері), то знову, що це пісня УПА, або, що народна. Я, як свідок, потверджую ще раз, що її автором є сот. Роман Шухевич.