25.04.2008р.
У квітні 2008 року в Україні відзначають 22-у річницю аварії на четвертому енергоблоці Чорнобильської атомної станції.
Мінімізація та ліквідація наслідків Чорнобильської катастрофи змусила керівництво Української держави залучити величезні людські та фінансові ресурси. Пріоритетними заходами українського Уряду у цьому плані був і дотепер залишається захист населення. В Україні створено розгалужену мережу медичних центрів, що спеціалізуються на діагностичних радіологічних дослідженнях та наданні послуг людям з різним ступенем радіаційних захворювань.
У відповідь на заклики міжнародної громадськості, Уряд України у грудні 2000 року прийняв рішення остаточно закрити два останніх енергоблоки Чорнобильської атомної станції, втративши при цьому значну частку енергетичного потенціалу у національній економіці.
Чорнобильська трагедія показала, що найбільш тяжкі ядерні катастрофи мають глобальні наслідки, негативно відбиваючись при цьому на економічних інтересах багатьох країн. Для подолання наслідків техногенних катастроф такого масштабу необхідні фінансові ресурси, рівень яких значно перевищує економічні та технологічні можливості однієї країни, що вимагає тісної співпраці та спільних зусиль світового співтовариства.
В Україні та на міжнародному рівні було вжито безпрецедентних зусиль для вирішення цієї проблеми шляхом реалізації плану “Укриття”. Метою цього проекту є побудова поверх старого саркофагу нового, більш надійного. Було проведено дві конференції донорів, метою яких було зібрання необхідних коштів для реалізації цього проекту, вартість якого спочатку становила 768 мільйонів доларів. Ці конференції дали можливість зібрати близько 90% від наміченої суми. Однак, після проведення міжнародними експертами повторного аналізу цього проекту його реальна вартість, за їхніми виставками, зросла до 1,1 мільярда доларів США. Зібрання коштів триває. Вся фінансова допомога надходить на спеціально створений Чорнобильський Фонд, який було відкрито у Європейському банку реконструкції і розвитку (ЄБРР), що є розпорядником коштів цього Фонду.
У дні, коли виповнюється річниця Чорнобильської катастрофи, ми також вшановуємо пам’ять вогнеборців, які заслонили собою не тільки Україну, а й усе людство, згадуємо тих, хто пішов із життя через захворювання, отримані під час ліквідації наслідків аварії. Не маємо забувати і про тих, хто постраждав у зоні аварії Чорнобильській АЕС, кому прийшлося переселитися, залишивши рідні домівки назавжди.
На згадку про ті події, 29 квітня ц.р. о 17:30 в Сучасному університеті м. Лісабон відкривається документальна виставка фотохудожників України “Чорнобиль – наш біль”, організована Посольством України спільно з університетом. Цей захід супроводжуватиметься показом документального фільму “Звір, що спить”, присвяченого аварії на Чорнобильській АЕС. Після фільму відбудеться обговорення побаченого за участю безпосередніх свідків тих подій, португальських та українських науковців-фізиків, представників української та португальської громадськості.
Квітень 2008