21.06
Українці Португалії
Четвер  27/02/20 РеєстраціяВхід
Вітаю Вас, Гість · RSS
 
Меню
 
Розділи новин
Україна - НАТО [16]
УКРАЇНА ПАМ’ЯТАЄ – СВІТ ВИЗНАЄ! [44]
Спортивна сторінка [2]
Політика [19]
Національна ідея [12]
Наука, освіта [1]
Культура [2]
Суспільство [38]
Історія [5]
Економіка [0]
Різне [4]
Релігія [5]
 
Календар новин
«  Лютий 2009  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728
 
Форма входу
 
Пошук
 
Партнери
  znimky.net tamada.lviv.ua Українська Правда Ансамбль Джерельце Українці Угорщини TopUA: Український хостинг Пластовий Портал - твоя віртуальна домівка Майдан Українські традиції Спілкуйся Українською Арт-Вертеп

   

     
    Статистика

    В онлайн всього: 1
    Гостей: 1
    Користувачів: 0
     
    На початок » 2009 » Лютий » 28 » Українець – він і в Африці Українець

    УВАГА!!!

    Сайт переїхав на новий сервер за адресою: http://www.spilka.pt/
    Цей проект оновлюватися не буде і залишається в архіві

    Українець – він і в Африці Українець
    00.03

    У 1989 році, як тільки почали відкрито говорити про українську діаспору у світі, мене цікавило, у яких країнах і континентах мешкають наші співвітчизники. Тепер мене цікавить, де вони не живуть, бо після 20-річного дослідження української діаспори з'ясовується, що є вони скрізь, навіть в Антарктиді, де Україна має свою станцію. Про українців Африки практично не говорять і не пишуть, а виявляється, там вони також є. Колись читав, що на початку ХХ століття були у Єгипті, навіть мали свій часопис "На руїнах". Але це було колись. Не перестали мешкати українці в Африці і в наші дні. І не в Єгипті (це вважається близькою Африкою), а навіть у далекому і маловідомому українцям Мозамбіку. Про це у розмові з головою Української громади Мозамбіку Дмитром Яцюком.

    - Пане Дмитре, інтерес до українців африканської держави є особливим, адже для України це екзотика, і досі невідомо було про будь-які поселення на цьому континенті. Тому було б цікаво дізнатися, коли українці почали приїжджати в цю країну?

    - Одним з перших українців у Мозамбіку був Михайло Терещенко (міністр фінансів у російському Тимчасовому уряді Керенського). У 50-60 роках минулого століття він працював тут у норвезькій компанії "Мадал", яка мала бавовняні плантації. Варто згадати Льва Крюгера, сина української мами та німецького тата, який народився у 1912 році у Хабаровську. Його український дід Арсеній Шворін був учителем у Києві, але через участь у політичній діяльності проти царату був висланий разом із родиною на Далекий Схід. Лев Крюгер прожив довге і цікаве життя переважно у Китаї, а з 1954 року проживав у Мозамбіку, де професійно займався мисливством. Помер у 2004 році, ледь не доживши до 92 років.

    Також можна згадати провідного московського журналіста, політичного оглядача газети "Правда", а разом з тим радянського шпигуна, українця за походженням Томаса Колесніченка (1930 - 2003). На початку 60-х років він відвідав Мозамбік на запрошення інженера Жоржа Жардіня (тогочасного мозамбікського оліґарха та довіреної особи голови портуґальського уряду Антоніу O. Салазара).

    У 60-х роках ХХ століття в Україну почали приїжджати перші мозамбікці, коли ще не існувало ані незалежного Мозамбіку (був часткою портуґальської колоніальної імперії), ані незалежної України. Мозамбікські студенти приїжджали в Україну через посередництво національно-визвольного руху ФРЕЛІМО (Фронт Визволення Мозамбіку). У 1964 - 1971 рр. представником ФРЕЛІМО в Україні (саме в Україні, а не в СCСР), був Антоніу Лоренсу Щаде, людина, яка в цей момент займає провідні посади в юридичній системі мозамбікської провінції Нампула. Деякі з них одружувалися на українках і разом виїхали у Мозамбік.

    Однією з перших українок, яка після одруження вирішила поїхати жити в Африку, була киянка, художниця Марія Смоляр (псевдонім Цензані). Разом з чоловіком вона кілька років жила у сусідніх африканських країнах, чекаючи проголошення мозамбікської незалежності. Коли країна стала офіційно незалежною (25 червня 1975 року), разом із чоловіком приїхала у Мозамбік. У 1989 році пані Марія виграла малярський конкурс у Японії, присвячений проблемам екології, куди, представляючи Мозамбік, надіслала картину, яка нагадувала людству про чорнобильську трагедію. Більш - менш організовано українці почали приїжджати сюди після 1975 року. Приїжджають досі, наприклад остання українка, яку я знаю особисто, приїхала сюди з дітьми у 2007 році.

    - Як Ви потрапили в цю країну?

    - У 1988 році до Мозамбіку приїхала моя мама. Спочатку вона викладала право у Державному Університеті ім. Едуарду Мондлане (закінчила правничий факультет КНУ Т. Шевченка), пізніше перейшла працювати у прокуратуру країни. У 1990 році до неї переїхав я та мій молодший брат. З тих часів живемо у цій країні. На даний момент мама є Прокурором Республіки Головної категорії.

    - Чи українці об'єднані у свою Громаду?

    - Офіційно зареєстрованої української громади в Мозамбіку немає, так само як нема української церкви чи українських громадських організацій. Але ми збираємось і займаємося громадськими справами. Переважна більшість українців є православного обряду і ходять до грецької православної церкви Архангела Гавриїла. Сьогоднішня нефіксована українська громада переважно складається із трьох великих груп громадян: лікарів, викладачів вузів та жінок, які одружилися в Україні із мозамбікцями та обрали місцем свого життя Мозамбік.

    - Скільки зараз у Мозамбіку проживає українців? З яких вони областей?

    - За моїми неофіційними підрахунками тут проживає приблизно 400 українців, до яких зараховую дітей від змішаних шлюбів. Більшість цих афро - українців народилися в Україні, мають одного з батьків, переважно матір, українського роду, і якщо колись побажають отримати українське громадянство, чинний закон дозволяє їм це зробити. Певне зменшення української громади відбулося в останні п'ять років через масовий від'їзд з Мозамбіку українських лікарів та їх родин через професійні обставини (непоновлення контрактів тощо). Більшість - вихідці зі східної України, є також із західної, але з обидвох сторін України є патріоти, які вболівають за свою Вітчизну

    - А чи має Україна в Мозамбіку дипломатичне представництво?

    - У Мозамбіку не існує жодного українського дипломатичного представництва. Найближчі Консульство та Посольство знаходяться у Південній Африці та Анголі. Нема у Мозамбіку навіть почесного консула України, хоча певна робота у цьому напрямку ведеться. Але є й позитивні зміни. Так, починаючи з 2006 року, Мозамбік хоча б раз у рік відвідують представники українського посольства у Анголі, адже їх юрисдикція розповсюджується також на цю країну.

    - У який спосіб Ви отримуєте інформацію з України?

    - Переважно через Інтернет. Частка громади, яка не має виходу на Інтернет, читає українські газети та часописи, які потрапляють до Мозамбіку "при нагоді", коли хтось повертається з вакацій з України.

    - У Мозамбіку, знаю, відкрили український ресторан. Розкажіть про нього.

    -У 2006 роцi змішане українсько-мозамбiкське подружжя Діна та Жоау (сам себе називає Іван) Тенгамазе відкрили ресторан "Бела Мучача" (Красива Дівчина-прим. Авт.), у якому можна було скуштувати українські страви: вареники, млинцi, котлета по-київськи тощо. Я трохи долучився до декорації ресторану. На жаль, через ряд економічних обставин цей ресторан закрився в кінці 2008 року.

    - Як складаються стосунки українців з місцевим населенням, адже це люди з протилежним мисленням, іншою культурою і навіть кольором шкіри?

    - Це складне питання, на тему якого можна написати цілий трактат. У змішаних родинах, як у всьому світі, існують свої проблеми та суперечки: виховання дітей, шлюбна невірність чоловіків, стосунки з африканськими родичами чоловіка тощо. Зазвичай раджу українкам 10 разів подумати перед тим, як погодитися їхати жити до Африки. І раджу їхати лише тоді, якщо людина впевнена, що здатна витримати хоча б перших п'ять років родинного життя ледь не у шалаші, маючи мінімум зручностей, не маючи роботи, друзів та будь-якого інтелектуального спілкування. Знаю наших співвітчизників, які пробують налагодити у країні власний бізнес, але набивають собі гулі, хоча продовжують боротися за своє краще майбутнє.

    - Чи інформуєте Україну та українську діаспору про життя і діяльність українців у Мозамбіку?

    - Так. У нас є свій блоґ, який був створений 15 грудня 2004 року під час Помаранчевої Революції, коли він поширював багато інформації про Україну людям португаломовного світу: Ангола, Бразилія, Ґвінея - Біссау, Кабо Верде, Мозамбік, Портуґалія, Східний Тимор та Макау. На сьогоднішній день (19.02.2009-прим. Д.Я.) блоґ відвідали понад 122 тисячі осіб, більше половини з яких проживає у Бразилії та Портуґалії, але також маємо читачів від Сполучених Штатів до Анголи та від Канади до Франції. Адреса блогу:

    http://ucrania-mozambique.blogspot.com

    Інший напрям роботи блоґу - створення культурних мостів між Україною та Мозамбіком, між нашою культурою та культурами народів цієї країни. Між мозамбікцями, які вчилися в Україні, українськими вузами, друзями і навіть дітьми. Першою успішною акцією блогу була спроба допомогти мозамбікському батькові Антоні Лоуренсу знайти свого українського сина, якого він не бачив 34 роки.

    Крім того, наш блоґ має добрі стосунки з іншим мережевим ресурсом - бразильським сайтом http://www.pessoal.utfpr.edu.br/zasycki, який створили українці четвертої ґенерації. Зазвичай ці молоді люди вже не говорять українською, тому отримання інформації з України портуґальською допомагає їм мати цілісну уяву про події в українському політичному, економічному і культурному житті.

    - Ви відзначаєте в Мозамбіку українські свята?

    - 26 серпня 2006 р. вперше у Мозамбіку українська громада провела урочистий вечір, приурочений до 15-річчя Незалежності України. Поширюємо інформацію про Голодомор, організовано боліли за Україну під час чемпіонату Європи з футболу у Німеччині. Відзначаємо Різдво (12 страв не завжди вдається приготувати), Водохреща, Великдень...

    - Українці Мозамбіку співпрацюють з мозамбікськими організаціями, навчальними закладами і владою?

    - Звичайно. Наприклад, у приватному Університеті ІСПУ в лютому 2007 року пройшов перший курс "Вивчення міжнародних конфліктів", який провів колишній Президент Мозамбіку д-р Жоакім Алберту Чіссано. Тривав впродовж одного академічного тижня і зібрав 37 учасників, які представляли викладацький склад Університету, державні заклади, а також широке суспільство.

    У роботі курсу брали участь представники української громади Мозамбіку, які особисто передали д-р Жоакімові А. Чіссано та окремо його асистентам

    докладну та ґрунтовну інформацію про Голодомор 1932-33 рр. Так само інформація про Голодомор була передана журналістам, присутнім на церемонії закінчення курсу, яка відбулася 16 лютого 2007 р. Окремо, інформація про Голодомор, а також листи до керівництва Мозамбіку з проханням висловитися щодо цієї проблеми, були передані голові парламенту Мозамбіку Едуардові Мулембі та також у Міністерство Закордонних Справ та Кооперації країни

    - Розкажіть про себе, про свою родину.

    -Я народився у 1975 році у місті Даугавпілс у Латвійській Республіці. З 1979 р. по 1993 р. проживав у Києві. Мама Людмила народилася у Санкт-Петербурзі (вона далека родичка Павла Тичини). Батько Владислав, колишній боксер, народився у Чувашії. У Мозамбіку я навчався у приватному Політехнічному Університеті, закінчивши факультет Туризму та Туристичного Менеджменту. Працював за фахом у галузі туризму, менеджером у рибальському та ресторанному бізнесі. Зараз працюю у рідному Університеті.


    Джерело: Час і Події


    Категорія: Суспільство | Переглядів: 861 | Добавив: ukremigrantpt | Рейтинг: 4.0/1 |
    Всього коментарів: 0
    Добавляти коментарі дозволяється тільки для зареєстрованих учасників.
    [ Реєстрація | Вхід ]

    Використання матеріалів дозволяється за умови посилання на "Українці Португалії"
    Copyright © "Українці Португалії". м. Лісабон 2007р.
    Спілка Українців в Португалії